Jak wybrać nosidło ergonomiczne

Nosidła dla dzieci przydają się w wielu sytuacjach. Podczas górskich wędrówek, kiedy nóżki małego człowieka się zmęczą, jak również w czasie zwykłych codziennych czynności. Jednak szeroka gama produktów dostępnych na rynku może być przytłaczająca przy wyborze konkretnego produktu. Jeśli stoisz przed dylematem jakie nosidło ergonomiczne kupić, zapraszam do lektury tego artykułu.

Jakie nosidło nazywamy ergonomicznym?

Ergonomicznymi nazywamy produkty, które są dostosowane do potrzeb używającej je osoby oraz współgrają z jej cechami fizycznymi i psychicznymi.

Nosidło ergonomiczne zatem powinno być przystosowane do potrzeb dziecka oraz noszącego je rodzica.

Aby zapewnić odpowiednią pozycję dziecku, nosidło musi być wykonane z miękkiego materiału, który na plecach dziecka nie jest niczym wypełniony. Nosidło powinno wspierać naturalny, zaokrąglony kształt pleców maluszka, a nie wymuszać ich wyprost. Należy zwrócić uwagę, aby panel nosidła był odpowiednio szeroki pod nóżkami dziecka (od kolanka do kolanka), żeby odpowiednio podpierał ciało dziecka, a nóżki nie wisiały.

Dla noszącego ergonomia oznacza odpowiednio wypełnione pasy naramienne, które nie wrzynają się w ramiona oraz możliwość dopasowania nosidła do swojego ciała.

Po drugiej stronie znajdują się nieergonomiczne nosidła, nazywane potocznie „wisiadłami„. Charakteryzują się sztywnym oparciem pleców dziecka, wypełnionym gąbką oraz wąskim panelem, sprawiającym, że nóżki maluszka wiszą, a cały jego ciężar opiera się na kroczu.

3 rodzaje nosideł ergonomicznych

Ze względu na konstrukcję możemy wyróżnić 3 główne rodzaje nosideł ergonomicznych.

Są to:

  • Nosidła wiązane
  • Nosidła hybrydowe
  • Nosidła klamrowe

Nosidło wiązane

Ten rodzaj nosideł nazwa się również Mei Tai. Charakteryzują się tym, że zarówno pas biodrowy, jak i pasy naramienne wiąże się zamiast zapinać.

Wiązanie takiego nosidła może wydawać się skomplikowane przez długość i ilość wszystkich pasów. To tylko wrażenie. W rzeczywistości brak klamer do regulacji sprawia, że dopasowanie takiego nosidła jest bardzo łatwe. Wystarczy odpowiednio mocno pociągnąć poszczególne pasy i je zawiązać. Dopasowanie jest więc bardzo intuicyjne.

Dzięki temu, że pasy naramienne przebiegają pod nóżkami dziecka, a nie łączą się z panelem w połowie jego wysokości, kręgosłup nie jest narażony na przeprost.

Wadą tego typu nosideł są dwa węzły, które powstają po zawiązaniu pasa biodrowego i pasów naramiennych. A dodatkowo, jeśli pasy są bardzo długie, a osoba nosząca szczupła, może być konieczne owinięcie się materiałem w pasie kilkukrotnie, żeby nadmiar materiału nie wisiał do ziemi.

Nosidła wiązane często proponuje się jako alternatywę dla chusty, która pozwala na uzyskanie podobnej pozycji dziecka. To jednak nie jest prawda. Nawet jeśli wiązane nosidło jest uszyte z materiału chustowego, to nią nie jest. Nadal konstrukcja jest typowo nosidłowa i dziecko uzyskuje w nim pozycję siedzącą.

Wśród nosideł wiązanych znajdziemy modele regulowane lub nieregulowane. Dostępne są także w różnych rozmiarach.

Przykładami nosideł wiązanych są Lenny Lamb WrapTai oraz Fidella Fly Tai.

Nosidło hybrydowe

Wśród nosideł ergonomicznych znajdziemy modele, które łączą w sobie cechy nosideł wiązanych i klamrowych. To właśnie są nosidła hybrydowe.

Charakteryzują się tym, że pas biodrowy zapinamy na klamry, natomiast pasy naramienne wiążemy.

W nosidle hybrydowym dziecko układa się podobnie jak w wiązanym. Jego przewagą jest natomiast szybsze zakładanie, dzięki temu, że pas biodrowy zapinany jest na klamrę. Nie występuje tu więc problem dwóch węzłów oraz namiarów pasów.

Większość nosideł ergonomicznych hybrydowych dostępnych na rynku jest regulowana, ale znajdziemy też modele bez regulacji.

Najbardziej popularnymi modelami nosideł hybrydowych są Kavka Handy, Lenny Lamb Hybrid i Storchenwiege carrier.

nosidło ergonomiczne hybrydowe
Nosidło hybrydowe Kavka Handy

Nosidło klamrowe

W przypadku tego rodzaju nosideł ergonomicznych, zarówno pas biodrowy jak i szelki naramienne zapinamy na klamry.

Zaletą nosideł klamrowych jest łatwość zakładania i duże możliwości dopasowania do noszącego.

W niektórych modelach ilość pasków do wyregulowania może nieco przytłaczać na początku i zabierać sporo czasu zanim idealnie dopasujemy do siebie nosidło.

Część modeli nosideł klamrowych ma na stałe wszytą szelkę w połowie wysokości panelu na plecach dziecka, co powoduje przeprost kręgosłupa. Jest to niekorzystne, zwłaszcza w przypadku dzieci niesiadających. Znajdziemy jednak również egzemplarze, w których istnieje możliwość wpięcia szelek pod nóżkami dziecka.

W nosidłach wiązanych i hybrydowych pasy naramienne prowadzimy po skosie na swoich plecach, natomiast w nosidłach klamrowych zwykle mają przebieg taki jak w plecaku. Należy wtedy zapiąć klamerkę na pasku, który łączy ze sobą szelki na plecach, co poprawia komfort noszenia oraz zapobiega spadaniu ich z ramion. Dla niektórych osób zapięcie tej klamerki stanowi problem, z powodu ograniczenia ruchów lub budowy ciała. Rozwiązaniem w takim przypadku będzie wybranie nosidła, w których istnieje możliwość odpięcia szelek i poprowadzenia ich po skosie na plecach bez konieczności zapinania klamerki.

nosidło ergonomiczne klamrowe
Nosidło klamrowe Kavka Multiage

Nosidła klamrowe są najbardziej popularne wśród osób noszących. Przykładowe modele to Tula standard i todler, Kavka Multiage i Multiage plus oraz Lenny Lamb upGrade.

Szczególnym typem nosidła klamrowego jest nosidło Coccolare, w którym pas biodrowy jest niewypełniony i podwija się go między dziecko a noszącego. Jego zaletą jest kompaktowy rozmiar, który pozwala na schowanie nawet do torebki. Podwijany pas sprawia również, że przy dobrym wyregulowaniu można uzyskać pozycję zgięciowo-odwiedzeniową, która zapobiegnie pionizacji.

nosidło ergonomiczne Coccolare
Nosidło klamrowe Coccolare

Jeszcze innym typem jest nosidło o nazwie Onbuhimo, które nie ma pasa biodrowego. Jest to jednak rozwiązanie dla starszych dzieci i do noszenia raczej na plecach. Zakładanie tego nosidła może być nieco kłopotliwe i nie dla każdego noszenie będzie w nim komfortowe.

Przydatne funkcje w nosidłach ergonomicznych

Obecnie na rynku znajdziemy głównie nosidła z funkcją regulacji. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ pozwala na dopasowanie do wielkości dziecka bez potrzeby zmieniania rozmiaru nosidła. Nosidło rośnie więc razem z dzieckiem. Musimy pamiętać, że panel pod nóżkami dziecka powinien sięgać od kolanka do kolanka.

Regulacji może podlegać zarówno szerokość jak i wysokość panelu, który przykrywa dziecko. Trzeba jednak uważać, aby zakres regulacji nie był zbyt duży. A dokładniej mówiąc, nie wybieraj największego w ofercie nosidła dla drobnego dziecka z myślą, że posłuży dłużej. A to dlatego, że mocno pomarszczony materiał na plecach dziecka nie będzie w stanie odpowiednio go podtrzymać.

Ciekawym rozwiązaniem jest panel, który podczas obniżania chowa się pod pas biodrowy, co sprawia, że na plecach dziecka nie tworzy się zakładka z nadmiaru materiału. Taką możliwość oferuje model hybrydowy Kavka Handy.

Jakie nosidło ergonomiczne wybrać?

Biorąc pod uwagę różnorodność rodzajów i funkcji, trudno polecić jeden konkretny egzemplarz nosidła ergonomicznego. Tak jak w przypadku części garderoby, na każdą osobę będzie pasowało coś innego.

Dlatego dobrym pomysłem przed zakupem nosidła jest przymierzenie różnych modeli. Sprawdzimy wtedy, w którym pozycja dziecka jest najlepsza i w którym noszenie jest najbardziej komfortowe dla nas.

Wielu doradców posiada w swojej ofercie konsultacje z możliwością przymierzenia i dopasowania kilku modeli nosideł ergonomicznych. Jeśli nie mamy dostępu do doradcy, możemy skorzystać też z wypożyczalni wysyłkowych i wypróbować kilka rodzajów nosideł.