Spanie w chuście – odpowiedzi na nurtujące pytania

Maluszek błogo zasypiający w trakcie noszenia w chuście to niesamowite uczucie dla rodzica i rozkoszny widok. Ale, czy takie spanie w chuście jest bezpieczne dla dziecka? No i co z przyzwyczajeniem do tego sposobu usypiania? Te pytania nurtują wielu noszących rodziców. W tym artykule znajdziesz na nie odpowiedź.

Czy spanie w chuście jest bezpieczne dla dziecka?

Podstawą bezpiecznego noszenia dziecka w chuście jest ułożenie go w odpowiedniej pozycji, która wspiera kręgosłup i bioderka maluszka. O prawidłowej pozycji pisałam wielokrotnie, między innymi tutaj.

Jeśli zastosujemy się do wszystkich zaleceń i ułożymy maluszka w pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej, wówczas noszenie zarówno w czasie czuwania jak i podczas snu jest w pełni bezpieczne.

Jak możemy ocenić, czy ułożyliśmy dziecko prawidłowo? Przede wszystkim zwróć uwagę, czy główka nie odchyla się do tyłu. Jeśli musisz ciągle podtrzymywać ją, żeby nie spadała to może świadczyć o tym, że nóżki powinny być bardziej zgięte i ułożone bliżej siebie (w mniejszym odwiedzeniu).

Pamiętaj także o dokładnym dociągnięciu materiału. To bardzo ważne, żeby odpowiednio zabezpieczyć pozycję dziecka. Luźny materiał nie będzie w stanie tego zrobić, a i dla Ciebie noszenie będzie mniej komfortowe.

Może się zdarzyć, że w czasie czuwania materiał nieco się poluzuje i kiedy dziecko zaśnie w chuście będzie wymagał dociągnięcia. Należy wówczas rozwiązać węzeł i delikatnie podociągać pasma, które tego wymagają. Zwróć szczególną uwagę na górną krawędź, która odpowiada za podtrzymanie główki i nie powinna być luźna.

Pamiętaj także, aby materiał naciągać tylko do szyjki dziecka. Nie ma potrzeby nakładania go na główkę w celu jej podtrzymania. Jej stabilizację osiągamy poprzez ułożenie nóżek dziecka w pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej. Wówczas główka nie będzie odchylała się do tyłu. Nakrywanie dziecka chustą, aż po czubek głowy jest również niebezpieczne, ponieważ może utrudnić cyrkulację powietrza, stwarzając ryzyko problemów z oddychaniem. To bardzo ważne, aby nosek i usta dziecka były odsłonięte w czasie noszenia w chuście.

A co jeśli przyzwyczaję dziecko do zasypiania w chuście?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że chusta to narzędzie, które ma Wam ułatwić codzienne funkcjonowanie. I jeśli zawodzą wszelkie inne sposoby usypiania, a tylko chusta okazuje się być skuteczna, to nie ma co analizować wszystkiego, tylko poddać się preferencjom dziecka. Zwłaszcza jeśli alternatywą ma być niewyspane, rozdrażnione dziecko i Twoja narastająca frustracja i bezsilność.

Być może ta chęć zasypiania przy Tobie jest wyrazem silnej potrzeby bliskości, albo pojawiającym się lękiem separacyjnym. Są to naturalne stany i okresy w rozwoju dziecka. Jeśli będziemy podążać za maluszkiem i zaspokajać jego potrzeby na bieżąco, to minie i jego samodzielność będzie się rozwijać.

Osobiście nie znam żadnego zdrowego nastolatka, który domagałby się usypiania w chuście. Własnego syna usypiałam w ten sposób do około 2 roku życia i pewnego dnia on sam uznał, że już mu to nie odpowiada i chce zasypiać w łóżku. Skończyło się to więc naturalnie i chyba mi bardziej brakowało tego przytulania niż jemu.

Jak długo dziecko może spać w chuście?

Nie ma żadnych badań, które oceniłyby jaka długość noszenia w chuście jest odpowiednia. Trudno byłoby to zmierzyć, bo wszystko zależy od preferencji i potrzeb noszących oraz dzieci.

Przerwy w trakcie noszenia dziecka są nieuniknione, choćby ze względu na konieczność przewinięcia, czy nakarmienia go. W prawidłowym rozwoju maluszka, bardzo ważny jest także czas spędzony na twardym płaskim podłożu. Jeśli to uwzględnimy i zachowamy odpowiedni balans, wówczas nie musimy patrzeć na zegarek odmierzając konkretny czas na noszenie.

Jeśli Twoje dziecko zaśnie w chuście i uda Ci się je odłożyć do łóżeczka to cudownie. Korzystaj z tej swobody.

Jeśli jednak trafił Ci się wrażliwy maluszek, który budzi się, kiedy tylko jego ciało dotknie podłoża, wówczas możesz pozwolić mu na spanie w chuście. Nawet dwugodzinna drzemka będzie w porządku, jeśli dopilnujesz prawidłowej pozycji i dobrego dociągnięcia materiału.

Pamiętaj też o swoim komforcie. Kiedy poczujesz, że jest Ci niewygodnie, odłóż maluszka, żeby nie narazić swojego ciała na nadwyrężenie.

Przy większych niemowlakach, które lubią spać w chuście, świetnym rozwiązaniem jest noszenie na plecach. Pozwala rodzicowi na dużo większą swobodę oraz zmniejsza odczuwalny ciężar dziecka.