Wiązanie długiej chusty może na pierwszy rzut oka wydawać się niesamowicie skomplikowane. Czy faktycznie takie jest? Jakie wiązanie wybrać dla noworodka, a jakie dla starszego niemowlaka? Jeśli sposoby wiązania chusty to dla Ciebie czarna magia, zapraszam Cię do lektury niniejszego artykułu.
Czym charakteryzuje się chusta długa wiązana?
Jak z długiego i wąskiego kawałka materiału stworzyć konstrukcję, która utrzyma dziecko? To pytanie nurtuje wielu rodziców, rozpoczynających swoją przygodę z chustonoszeniem. Po kilku próbach zwykle okazuje się, że to jednak wykonalne. Co więcej, można to zrobić samodzielnie.
Chusta długa wiązana to uniwersalne narzędzie do noszenia, z którego możemy uzyskać mnóstwo, mniej lub bardziej, fantazyjnych wiązań.
O szerokości chusty decyduje jej producent. Zwykle waha się między 50 cm, a 70 cm. Dla wcześniaków i małych noworodków przeznaczone są dużo węższe chusty o szerokości ok 42 cm.
Długości chust podzielone są na rozmiary. Najbardziej popularne to 3,6 m (rozmiar 4), 4,2 m (rozmiar 5) oraz 4,6 m (rozmiar 6). Więcej na temat sposobu doboru długości chusty, przeczytasz tutaj.
Innymi cechami różniącymi chusty od siebie są:
- skład materiału, z jakiego wykonana jest chusta,
- splot tkaniny,
- grubość, wyrażona w g/m2,
- wzory i kolory.
Jakie wiązanie wybrać dla noworodka?
Najmniejsze dzieci wymagają największej uwagi ze względu na swoją niedojrzałość. Zwłaszcza kręgosłup i bioderka noworodka potrzebują odpowiedniej troski.
Musimy pamiętać, że pionizacja jest niewskazana w przypadku dzieci, które samodzielnie nie siadają. Jednak pionizacja nie jest równoznaczna noszeniu w pionie. A to dlatego, że pionizacją nazywamy moment, w którym główka naciska na wyprostowany kręgosłup maluszka. Dobierając odpowiednie wiązanie, możemy sprawić, że miednica dziecka podwinie się, a kręgosłup zaokrągli. Dzięki temu nie dojdzie do pionizacji.
Jakie zatem sposoby wiązania chusty możemy wykorzystać do noszenia noworodka? Najbezpieczniejszym wiązaniem jest kangurek. Przebieg chusty w kształcie litery U sprawia, że odwiedzenie nóżek dziecka jest niewielkie, a w konsekwencji kręgosłup układa się w łuk, czyli w fizjologicznej pozycji.
Drugim wiązaniem, które możemy stosować już od urodzenia jest kieszonka. Jest to bardzo popularny sposób wiązania chusty. Musimy tutaj jednak zwrócić większą uwagę na pozycję nóżek dziecka, które przez poziomy układ chusty, mogą znajdować się w zbyt dużym odwiedzeniu.
Sposoby wiązania chusty dla większego niemowlaka
Przychodzi taki moment, kiedy ciekawy świata maluszek już niekoniecznie chce być noszony z przodu rodzica, bo zwyczajnie niewiele widzi. Zwykle następuje to ok 5-7 miesiąca życia dziecka. Niektórzy z rodziców zastanawiają się wówczas, czy nie zacząć nosić pociechy przodem do świata.
To jednak duży błąd. Po pierwsze, nosząc w taki sposób w chuście lub nosidle, nie jesteśmy w stanie zadbać o odpowiednią pozycję dziecka. Kręgosłup dziecka jest wyprostowany, a nawet wygięty do tyłu, kiedy maluszek chciałby oprzeć się o rodzica. Wiele nosideł oferujących opcję noszenia przodem do świata to zwykłe „wisiadła”, w których wąski panel między nóżkami dziecka sprawia, że dziecko wisi na kroczu z wyprostowanymi nóżkami. Niezbyt przyjemna perspektywa.
Zdecydowanie lepszym pomysłem w przypadku ciekawych świata dzieci, jest noszenie na biodrze lub na plecach. Chusta długa pozwala na stworzenie odpowiednich wiązań w obu pozycjach.
Przykładami wiązań biodrowych są kangur na biodrze oraz siodełko z pentelką (robin’s hip carry). Możemy również wykorzystać chustę kółkową do noszenia na biodrze.
Noszenie dziecka na plecach to jednak zupełnie nowy poziom komfortu. Zarówno dla dziecka, które więcej widzi, jak i dla noszącego, dla którego ciężar malucha jest mniej odczuwalny.
Rodzice nierzadko czują obawy, kiedy mają wypróbować wiązanie na plecach. Szczególnie przerażający wydaje się moment, w którym przekładamy dziecko przez ramię na plecy. Sposób wiązania jest jednak tak zaplanowany, żeby maluszek był bezpieczny.
Wiązania na plecach mogą być równie fantazyjne jak te z przodu, jednak podstawowymi są plecak prosty i plecak z koszulką (double hammock). Pierwsze z nich można stosować przy dzieciach niesiadających, natomiast z drugim lepiej zaczekać, aż maluch usiądzie.
W jaki sposób nauczyć się wiązać chustę?
Przy zakupie chusty zwykle otrzymujemy papierową instrukcję z różnymi wiązaniami. Są one bardziej lub mniej czytelne. Również na youtube znajdziemy mnóstwo filmów instruktażowych, z których możemy nauczyć się wiązać chustę.
Samodzielna nauka ma jednak tą wadę, że nie ma osoby, która oceniłaby nasze wiązanie oraz pozycję dziecka. Może zdarzyć się, że sami zorientujemy się, że uzyskany efekt nie jest taki jak ten zamierzony, ale nie wiemy, w którym momencie popełniliśmy błąd.
Te problemy zostają wyeliminowane podczas szkolenia z doradcą noszenia. Otrzymujesz wówczas pełne wsparcie. Doradca pomoże Ci w wyborze chusty, poprowadzi krok po kroku przez naukę wiązań oraz oceni i pomoże skorygować pozycję dziecka.
Umów się już teraz na naukę wiązania chusty!