Zalety noszenia dziecka w chuście

Jeśli spodziewasz się dziecka lub dopiero zostałaś mamą, na pewno spotkałaś się z tematem chustonoszenia. Być może Cię on zainteresował i chciałabyś zgłębić wiedzę w tym zakresie.
Na początek poznaj zalety noszenia dziecka w chuście.

Czym jest chustonoszenie?

Jest to po prostu noszenie dziecka w chuście, czyli kawałku (dość sporym) odpowiedniego materiału. Nie jest to nowość – ten sposób opieki nad maluszkiem znany jest od tysiącleci we wszystkich zakątkach Ziemi. Tak naprawdę, to dla współczesnego, zachodniego świata, chustonoszenie stało się swego rodzaju atrakcją i ewenementem, podczas gdy w rejonach mniej rozwiniętych jest to zupełnie naturalna sprawa.

Jakie są zalety noszenia dziecka w chuście?

Najważniejszą i obopólną korzyścią płynącą z chustonoszenia jest bliskość między rodzicem/opiekunem
a dzieckiem. Zwłaszcza w przypadku noworodków i małych niemowląt jest to kwestia niesłychanie ważna. Musimy bowiem pamiętać, że dla dziecka moment porodu jest dosyć traumatyczny (dla mamy również taki bywa). Warunki, w których przebywało zmieniają się diametralnie. Z miejsca, w którym było ciepło, ciemno i przytulnie, dźwięki przytłumione, no
i nieustannie słychać było bicie serca mamy, trafia nagle do świata, gdzie doświadcza zimna, hałasu
i światła. A kiedy dodatkowo jest odłożone do łóżeczka, daleko od mamy, adaptacja do nowych warunków staje się wyjątkowo trudna.

Nie lekceważ potrzeby bliskości

Bliskość z mamą pozwala maluszkowi wyregulować system nerwowy i uspokoić się. Noszenie
w chuście imituje nieco warunki sprzed porodu, ułatwiając tym samym dziecku adaptację w nowym otoczeniu. Zaspokaja tym samym potrzebę bliskości, która jest jedną z podstawowych potrzeb niemowlaka. Podobnie jak potrzeba snu, czy jedzenia. Nie wszyscy o tym wiedzą i pewnie spotkałaś się
z radami typu „nie noś, bo przyzwyczaisz”, czy „nie przytulaj, bo rozpieścisz”. Jest to całkowicie niezgodne z prawdą i bardzo krzywdzące. Dziecko potrzebuje zaspokojenia potrzeby bliskości, żeby prawidłowo się rozwijać.

Pozytywny wpływ noszenia dziecka w chuście na układ nerwowy

Kolejnym atutem chustonoszenia jest wspomaganie rozwoju układu nerwowego dziecka. Dzięki izolacji
od otoczenia, ilość bodźców docierających do maluszka jest ograniczona, co ułatwia mu uspokojenie się
i zasypianie. Podczas noszenia zmysły pobudzane są do pracy, zwłaszcza zmysł dotyku i węchu, a bujanie dodatkowo stymuluje zmysł równowagi.

Chustonoszenie wspomaga rozwój kręgosłupa i stawów biodrowych

Prawidłowe noszenie w chuście jest jednym z elementów tzw. przyjaznej pielęgnacji.
W skrócie jest to sposób podnoszenia, noszenia, odkładania, przewijania, kąpania itp, wspierający rozwój niemowlaka. Odpowiednia pozycja dziecka w chuście zapobiega, niekorzystnej dla jego kręgosłupa, pionizacji oraz stwarza optymalne warunki dla ochrony i rozwoju stawów biodrowych.

Zalety noszenia dziecka w chuście dla rodzica

Nie możemy zapominać o komforcie noszącego. Jego kręgosłup również potrzebuje odpowiedniego traktowania. Każdy kto dłużej nosił niemowlaka na rękach, wie jak bardzo nadwyręża to plecy, kark, czy nadgarstki. Przy prawidłowo zawiązanej chuście te problemy zostają wyeliminowane. Rodzic może się wyprostować, odciążając jednocześnie kręgosłup, a ręce są wolne, a więc całkowicie wyłączone z obowiązku podtrzymywania dziecka.

Brak ograniczeń

Nie do przecenienia jest również swoboda jaką daje noszenie dziecka w chuście. Nie ograniczają nas żadne przeszkody infrastruktury, czy natury. Bez problemu pokonamy schody, wejdziemy do ciasnego sklepu, czy wybierzemy się na plażę lub w góry. Wszędzie tam, gdzie trudno nam wejść z dzieckiem w wózku, chusta przychodzi na ratunek.