Od kiedy można nosić w chuście

Równie często, jak pytanie jaką chustę wybrać na początek, słyszę zapytania dotyczące tego, od kiedy możemy nosić maluszka. Nic w tym dziwnego. W końcu noworodek jest malutki i delikatny, a świeżo upieczeni rodzice obawiają się, że zrobią mu krzywdę. Kiedy zatem jest odpowiedni moment na rozpoczęcie noszenia w chuście?

Dziecko jest gotowe do noszenia od urodzenia

Naturalnie, o delikatną istotkę, jaką jest nowonarodzone dziecko, trzeba wyjątkowo dbać. Musimy odpowiednio je podnosić, odkładać, kąpać itd. Również noszenie takiego maluszka obwarowane jest wieloma zasadami, których powinniśmy się trzymać.

Biorąc pod uwagę budowę układu kostno-szkieletowego noworodka, należy unikać sytuacji, w których dochodzi do pionizacji. Jest to związane z naturalnymi krzywiznami kręgosłupa, słabymi mięśniami grzbietu i ciężką główką maluszka. A dokładniej mówiąc, pionizacja to moment, w którym główka całym ciężarem naciska na wyprostowany kręgosłup. Ponieważ nie ma on podparcia w postaci silnych mięśni, istnieje ryzyko, że ulegnie skrzywieniu.

W takim razie, od kiedy można nosić dziecko w chuście, skoro umieszczamy w niej malucha w pionie?

Otóż, nosząc w chuście, możemy osiągnąć taką pozycję dziecka, przy której nie dojdzie do pionizacji. Kiedy, bowiem wprowadzimy nóżki w duże zgięcie i niewielkie odwiedzenie, kręgosłup się zaokrągli. Główka natomiast, w przypadku najmniejszych dzieci, będzie leżała na klatce piersiowej noszącego. Zatem nie ma mowy o pionizacji.

Stosując się do powyższych zasad, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nosić maluszka już od urodzenia.

Tak naprawdę bliskość jest dziecku potrzebna zwłaszcza zaraz po urodzeniu. Pierwsze 3 miesiące życia nazywane są czwartym trymestrem ciąży, ponieważ maluszek tak bardzo czuje się związany z mamą.

Noszenie pomaga dziecku w adaptacji do nowych warunków. Więcej o tym, jak istotne jest zaspokajanie potrzeby bliskości, przeczytasz tutaj.

Kiedy mama może nosić w chuście?

Drugą kwestią, którą musimy rozważyć, jest gotowość mamy do nauki wiązania. Każda z nas w różnym tempie dochodzi do siebie po narodzinach dziecka. Porody też są bardzo różne. Każda mama musi zatem sama przemyśleć, czy czuje się gotowa, aby zacząć wiązać chustę.

Samo noszenie w chuście jest zdecydowanie mniej obciążające dla mamy niż noszenie na rękach. A jak wiadomo, noworodki często spędzają większość doby w ramionach rodzica. Musimy jednak wiedzieć, że szkolenie z wiązania chusty to ok. 2 godziny intensywnych ćwiczeń. I tu każda mama powinna zadać sobie pytanie, czy jej organizm jest na to gotowy.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby w czasie rekonwalescencji mamy, noszeniem zajmował się tata dziecka. Więź budowana w ten sposób jest nieoceniona. Bliskość z maluszkiem w chuście, niejednokrotnie wywołuje wzruszenie u ojców.

O czym należy pamiętać?

Ważne jest również, aby sposób wiązania chusty był dobrany odpowiednio do wieku dziecka. Dla noworodków i niesiadających niemowląt najbezpieczniejszymi wiązaniami są kangur i kieszonka.

Powyższe porady dotyczą dzieci, które rozwijają się w sposób prawidłowy. Jeżeli Twój maluszek ma jakiegoś rodzaju wyzwania rozwojowe, wówczas należy skonsultować możliwość noszenia w chuście z pediatrą lub specjalistą, pod którego opieką znajduje się dziecko.